idea-752030_1920

Programy podwójnych Dni Ateizmu cz. 1

Moi drodzy ateiści wybierający się na Dni Ateizmu. Czeka nas wkrótce nie lada wyzwanie. Oferta jest tak bogata (bo podwójna), że trudno będzie wybrać wydarzenia, w których chciałoby się uczestniczyć. Postaram się je tu przybliżyć. Jedno jest pocieszające. Co prawda Dni Ateizmu Fundacji im. Kazimierza Łyszczyńskiego oraz Koalicji Ateistycznej zaczynają się 1 kwietnia, ale na szczęście o różnych porach. Tak więc zacząć świętować możemy z czystym sumieniem z Koalicją. O 16.00 nastąpi otwarcie Dni Ateizmu z konferencją prasową – miejsce Aula, ul. Chmielna 9. O 16.45 rozpoczyna się debata publiczna „Lewica a Kościół”.

Nie wydaje nam się, żeby kiedykolwiek wcześniej udało się zebrać w jednym miejscu przedstawicieli wszystkich liczących się w kraju ugrupowań lewicowych i zachęcić ich do rozmowy na jeden jedyny temat – stosunku lewicy do Kościoła, zarówno w wymiarze ideologicznym, jak praktycznym – informuje KA

Uczestniczyć w debacie będą m.in: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk członkini Zarządu Partia Razem, Piotr Ikonowicz Przewodniczący Ruchu Sprawiedliwości Społecznej, Adam Jaśkow Wiceprezes Fundacji na Rzecz Socjalnej Demokracji, Cezary Michaliski komentator Krytyka Polityczna i Newsweek Polska, Małgorzata Prokop-Paczkowska członkini Twojego Ruchu, Joanna Senyszyn członkini SLD, Łukasz Skurczyński Partia Zieloni, Piotr Szumlewicz redaktor Bez Dogmatu i Superstacji.

I tu zaczynają się schody przynajmniej dla tych osób, które będą chciały wziąć udział również w otwarciu drugich Dni Ateizmu przez Fundację. Debata trwa do 19.15.  Tymczasem o 19.00 Fundacja rozpoczyna swoją fetę pokazem filmowym „Religie a demokracja i wolnościowe aspiracje człowieka. Niedokończone rewolucje”, który odbędzie się na ul. Sapieżyńskiej 10 a. Po pokazie filmu dokumentalnego produkcji belgijskiej pt. „Czy można nie wierzyć?”, nastąpi dyskusja panelowa „Nauka a Religia, Wiara a Rozum”, w której wezmą udział: Marc Soignet – Sekretarz Działu Europejskiego i Międzynarodowego CAL (Centrum Akcji Laickiej) w Brukseli, Prof. Paweł Golik, Dr Jean-Marc Schiappa – Dyrektor Instytutu Badawczego Narodowej Federacji Wolnej Myśli (Francja).

Ale uspokajam miłośników kinematografii. Już o 19.30 rusza na imprezie KA pokaz filmu pt. „Walka z szatanem”.

Liczba egzorcyzmów na świecie zaczęła rosnąć z końcem XX wieku. Kim są ludzie, którzy za pomocą religijnego rytuału próbują odnaleźć w swoim życiu równowagę duchową?

W 1998 roku Jan Paweł II odnowił średniowieczny rytuał egzorcyzmów. Wypędzanie demonów wspierał Benedykt XVI, a następnie papież Franciszek, który publicznie modlił się nad opętanym na Placu św. Piotra. Na całym świecie rzesze wiernych poddawane są dziś egzorcyzmom. Rośnie też liczba księży, odprawiających rytuał. (…)

Reżyser, Konrad Szołajski (…), przez kilka lat cierpliwie towarzyszył osobom, które wierzą, że są opętane i poddają się egzorcyzmom. (…). W dokumencie pojawiają się rozmaite punkty widzenia – wypowiadają się katolicki ksiądz, psychiatra, psycholog i historyk religii. (…) Film otrzymał prestiżowy grant założonego przez Roberta De Niro Tribeca Film Institute oraz wsparcie Programu Kreatywna Europe – MEDIA Unii Europejskiej.

Po pokazie filmu KA zaprasza na spotkanie z reżyserem, w którym weźmie udział również Pani Monika Szymańska – psycholożka. Pierwszy dzień swoich Dni Ateizmu KA kończy o 22.00.

Tymczasem na imprezie Fundacji o 20.15 przewidziano wystąpienie honorowego gościa Nadi El Fani, tunezyjskiej reżyserki, autorki m.in. filmu: „Laickość, jak Bóg da”, a na 20.30 wystąpienie kolejnego gościa:  Maryam Namazie, irańskiej działaczki na rzecz świeckości i praw człowieka, rzeczniczki irańskiego ruchu „Jedno Prawo dla wszystkich” i Rady ex-muzułmanów w Wielkiej Brytanii, laureatki tytułu Ateista Roku (2014). O 20.50 mamy możliwość obejrzenia jej filmu  „No harm done” o podwójnej walce: z chorobą i islamizmem. O 22.00 przewidziana jest rozmowa z reżyserką.

I tak oto minie dzień pierwszy Dni Ateizmu. Jeśli komuś przykro, że musi wybierać przypominam, że dnia następnego wszyscy razem mamy szansę spotkać się na Marszu Ateistów. O Marszu i programach planowanych na 2 kwietnia w następnym tekście.

Cały program Dni Ateizmu 2016 Koalicji Ateistycznej.

Cały program Dni Ateizmu 2016 Fundacji im. Kazimierza Łyszczyńskiego. 

Jeśli ktoś ma chęć wesprzeć którąś z organizacji, poniżej podaję numery kont.

Konto KA: 36 1750 0012 0000 0000 2932 1973

Konto Fundacji: 25 1750 0012 0000 0000 2355 0865
Tytuł wpłaty: Darowizna na Dni Ateizmu 2016