012b5db1a89c817e375814ffdf4b08a8

W samym sercu morza

Jeden z lepszych filmów jakie ostatnio oglądałem. Historia opowiedziana na granicy fikcji i rzeczywistości z mocnym przesłaniem. W opowiedzianej historii morze wygrywa tylko dlatego, że jest morzem, zmuszając ludzi do czynów drastycznych, autodestrukcyjnych aby mogli przeżyć.

„W samym sercu morza” to historia ekspedycji wielorybniczej z początków XIX wieku, która w poszukiwaniu „płynnego złota” wypłynęła daleko poza uczęszczane szlaki, gdzie natknęła się na gigantycznego agresywnego kaszalota broniącego innych mieszkańców morskich głębin przez zakusami ludzi. Cała historia zostaje opowiedziana z perspektywy jednego z ocalałych, który kilkadziesiąt lat później za opłatą snuje swe wspomnienia Hermanowi Melville’owi, przyszłemu autorowi „Moby Dicka”.  Recenzja 

labirynt-klamstw-jpg

„LABIRYNT KŁAMSTW” dochodzenie w sprawie Auschwitz.

Recenzja filmu „Labirynt kłamstw” Giulio Ricciarellego

Magdalena Saryusz-Wolska

„Na przełomie lat 50. i 60. niedoświadczony prokurator kieruje we Frankfurcie nad Menem śledztwem w sprawie morderstw dokonywanych w Auschwitz. Gdy zdaje sobie sprawę z ogromu zbrodni, ogarnia go obsesja ukarania winnych.

„Labirynt kłamstw” to niekonwencjonalny film o pamięci Zagłady. Auschwitz, którego dotyczy dochodzenie, widzimy trzy razy: na dwóch fotografiach oraz podczas krótkiej podróży do Polski, którą Radmann i Thomas Gnielke (postać autentyczna, dziennikarz, który zainicjował śledztwo) odbywają, by zmówić kadisz za córki jednego z ocalałych. Również relacje, zbierane podczas przesłuchań, przekazywane są w sposób niezwykle szczątkowy.

Niemiecki tytuł filmu brzmi „Im Labyrinth des Schweigens”, czyli „W labiryncie milczenia”, co trafniej oddaje sytuację głównego bohatera i wymiaru sprawiedliwości w ogóle. Nie chodzi bowiem o to, że w latach 50. zachodnioniemieckie elity polityczne kłamały na temat zbrodni wojennych, ale o to, że nic o nich nie mówiły. Aż do spotkania Gnielkego Radmann nie zastanawiał się więc, co stało się ze zwolennikami Hitlera, jak żyją byli esesmani i ilu (dawnych) nazistów pełni funkcje publiczne. Dopiero śledztwo sprawia, że ogarnia go obsesja identyfikacji i ukarania winnych. Zaczyna sprawdzać przeszłość nie tylko oskarżonych, ale też swoich najbliższych. Nie przejmuje się nawet, gdy z tego powodu opuszcza go narzeczona.”

Kultura Liberalna 

[jwplayer mediaid=”14189″]

Przechwytywanie

„Zupełnie Nowy Testament”

Opis dystrybutora:

„Zupełnie Nowy Testament” to komedia w reżyserii Jaco Van Dormaela („Mr. Nobody”, „Ósmy dzień”) z Benoît Poelvoorde („Nic do oclenia”), Yolande Moreau („Serafina”) i Catherine Deneuve w rolach głównych.

Gdzie mieszka Pan Bóg? W Brukseli. Z rodziną, którą tyranizuje. Największą przyjemność sprawia mu bezmyślne oglądanie telewizji, dokuczanie żonie i wymyślanie praw, które coraz bardziej komplikują ludziom życie. Do czasu. Jego córka Ea nie może go już znieść i postanawia się zbuntować. Wykrada ojcu z komputera hasła i wszystkie tajemnice, dzięki którym będzie mogła urządzić świat zupełnie od nowa.

Wywiad z twórcą:

Rzadko tak często słyszę w kinie śmiech. Realizacja inteligentnej, autentycznie bawiącej komedii to sztuka, która nie każdemu się udaje.

Gdy pisaliśmy scenariusz, staraliśmy się wzajemnie rozbawić. Podrzucaliśmy sobie różne szaleństwa w myśl słów Woody’ego Allena: „Jeżeli Bóg istnieje, to musi mieć dużo dobrych wymówek dla wszystkiego, co się nam przydarza każdego dnia”. Pamiętam, że kiedyś zastanawiałem się czasami dlaczego Bóg nie ratuje ludzi, tylko robią to superbohaterowie….

źródło

[jwplayer mediaid=”13722″]

S_07041.CR2

Film o pedofilach w amerykańskim Kościele katolickim

Film pod tytułem „Spotlight” opowiada o dziennikarskim śledztwie w archidiecezji Massachusetts, które doprowadziło do ujawnienia ponad 10 tysięcy przypadków molestowania dzieci przez amerykańskich kapłanów katolickich. Przekopano sterty dokumentów, przesłuchano dziesiątki molestowanych dzieci; z dokumentów i zeznań świadków wynikało, że Kościół tuszował poczynania pedofilii zamiatając sprawy pod dywan.

Kardynał Bernard Law, metropolita Bostonu dokładnie wiedział o pedofilskich skłonnościach swoich podwładnych, których ukrywał przenosząc do innych parafii. W toku dalszego śledztwa prokuratura generalna stanu Massachusetts odkryła, że podobnie problem pedofilii traktowali następcy Lawa. Pod koniec 2003 roku franciszkanin Sean O’Malley zawarł ugodę z ofiarami księży pedofilii, na mocy której archidiecezja bostońska zobowiązała się zapłacić ok. 100 mln dol odszkodowania za poczynania zboczonych kapłanów.

Zapoczątkowane tam dziennikarskie śledztwo doprowadziło do ujawnienia ponad 10 tysięcy przypadków molestowania dzieci przez amerykańskich księży i wstrząsnęło Kościołem katolickim. Gdy 21 lutego 2002 roku były ksiądz John Geoghan został skazany na 9 do 10 lat więzienia za dotykanie pośladków małego chłopca, nikt nie spodziewał się, że sąd otworzył puszkę Pandory. Wkrótce jednak wyszło na jaw, że w ciągu 30 lat duchowny nękał seksualnie ponad 130 nieletnich. Posypały się też kolejne wyroki na księży pedofilów z diecezji bostońskiej. źródło 

Cały film.

despair-513529_1280

Czym jest Halloween?

Chcecie mieć porządną eksplozję mózgu? Jeżeli tak, to polecam obejrzeć XVIII sesję rady miejskiej Tomaszowa.

Jeden z radnych, najprawdopodobniej z PiS-u, udowadnia, że potrzebny mu egzorcysta. Wszystko to z powodu jego urojeń odnośnie Halloween.

[jwplayer mediaid=”12229″]

 

black-hole-92358_1280

Ciemna materia, ciemna energia.

W wyprodukowanym w 2012 roku cyklu widzowie zobaczą niesamowite zdjęcia Kosmosu, uzupełnione komentarzem wybitnych naukowców. Film poświęcony jest polowaniu na ciemną materię i ciemną energię. Oba te składniki tworzą 96% masy Wszechświata, jednak nikt nie ma pojęcia, czym one .

Film dokumentalny przedstawiający historię powstania Świata i ludzkości od początku jego powstania do współczesności. Cały dokument z polskim lektorem [pl] … Film poświęcony jest polowaniu na ciemną materię i ciemną energię. Oba te składniki tworzą 96% masy Wszechświata, jednak nikt nie ma pojęcia, czym one …
Co znajduje się za horyzontem zdarzeń? Czym są czarne i białe dziury oraz tunele czasoprzestrzenne?  sorensut 

 

346782.jpg-c_640_360_x-f_jpg-q_x-xxyxx

Love – Gaspar Noé

Jak zwykle świetna recenzja Anny Osmólska-Mętrak z Kultury liberalnej. 

Najnowsza premiera kinowa francuskiego skandalisty, twórcy głośnego „Nieodwracalnego”, wywołuje skrajne reakcje krytyków. Czy jednak „Love” Gaspara Noé daje okazję, by kruszyć kopie o pornografię na ekranie? Skandalu na razie nie ma, jest za to banalne love story o miłości dwudziestolatków w Paryżu.

Mój stosunek do „Love” Gaspara Noé jest pełen paradoksów. Po pierwsze, film mi się nie podobał, a widziałam go dwa razy. Po drugie, film mi się nie podobał, a życzę mu frekwencyjnego sukcesu. Ponadto film mi się nie podobał, a w razie potrzeby stanęłabym w szeregu jego obrońców.

Wreszcie: film wydał mi się na tyle miałki i nieistotny, że uznałam, iż nie warto o nim mówić, a tym bardziej kruszyć w jego sprawie kopii, a tymczasem postanowiłam napisać coś więcej, niż krótkie niezobowiązujące facebookowe statusy. Spróbuję więc wyjaśnić, skąd się te paradoksy biorą, a także dlaczego nowy film twórcy „Nieodwracalnego” tym razem nie poruszył we mnie właściwie żadnej struny, może poza lekką irytacją 

z13355465Q

Niepokojący raport o lasach deszczowych

„Do 2050 roku wycięte zostaną lasy deszczowe o powierzchni zbliżonej do wielkości Indii – wynika z raportu amerykańskiego think tanku Centrum dla Globalnego Rozwoju. Opublikowany w poniedziałek dokument powstał na podstawie m.in. analizy zdjęć satelitarnych.

Mający siedzibę w Waszyngtonie think tank zebrał też dane ze 100 państw. Analiza pokazała, że w ciągu najbliższych 35 lat zostanie zniszczonych i wyciętych 289 mln hektarów lasów deszczowych. Centrum ostrzega, że będzie mieć to bardzo poważny wpływ na światowy klimat i może przyspieszyć proces globalnego ocieplenia.

W raporcie obliczono, że jeżeli utrzyma się dynamika niszczenia lasów tropikalnych, to do 2050 roku do atmosfery dostanie się 169 mld ton dwutlenku węgla, co jest odpowiednikiem rocznej emisji 44 tys. elektrowni węglowych.

„Ograniczenie niszczenia lasów deszczowych jest tanim sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi” – podkreślił ekonomista środowiskowy Jonah Busch. Zaproponował też, aby walcząc z globalnym ociepleniem światowe rządy zaczęły wprowadzać specjalne podatki na emisję dwutlenku węgla.”

(PAP)

Guarani- naród kochający pokój, wychodząc z epoki kamienia łupanego, dziś jest zmuszony walczyć o swoje terytorium. Film – Ludzie lasów tropikalnych.

Opis YouTub

Lasy tropikalne są domem dla 70-80% wszystkich żyjących na świecie organizmów. Naukowcy nie zdążyli jeszcze poznać i zbadać większości z nich. Mimo…iż to największe lasy na Ziemi zajmują jedynie 6% jej powierzchni.Ten typ lasów deszczowych, charakteryzujący się ogromną różnorodnością form życiowych, występuje na najbardziej wilgotnych obszarach klimatu tropikalnego, przede wszystkim w Amazonii. Poznaj mieszkańców tych terenów.

 

 

Gołąb

Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu

Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu

Surrealistyczna komedia szwedzkiego reżysera Roya Anderssona z dwoma jego wcześniejszymi filmami „Pieśń z drugiego piętra” oraz „ Do ciebie, człowieku” stanowi dopełnienie trylogii absurdu o byciu człowiekiem. Autor powstrzymuje się od ocen, gdy jego bohaterowie próbują nadać sens banałom, szukając wzniosłości w szarej codzienności, i zdaje się rozkładać ręce wobec głupoty ludzkiej. Dwóch partnerów biznesowych – smutni  i apatyczni, usiłują rozkręcić swój biznes, jakim jest sprzedaż śmiesznych gadżetów. Tym samym trafiają w kolejne miejsca, zabierając widza w podróż do świata ludzkich losów i emocji, gdzie wzajemnie przeplatają się małe i wielkie tragedie, pojedyncze i zbiorowe dramaty, rozczarowania i wybory.

Recenzja cała na portalu psychologia-społeczna.pl

12

„Bóg i wszechświat”, czyli od kopuły, do kopuły

Filmik daje do myślenia. Świetnie zrealizowany w przystępny sposób podana skomplikowana wiedza. Występują naukowcy i teolog, który pod koniec filmu szczerze mnie rozbawił, ale nie chcę wam psuć zakończenia. Po obejrzeniu, jeżeli ktoś będzie miał ochotę, to zapraszam do dyskusji w komentarzach pod wpisem na portal — zwłaszcza osoby wierzące. Myślę, że będzie o czym pogadać 😀

Jeżeli jakiegoś stwierdzenia nie da się potwierdzić ani obalić poprzez obserwację i doświadczenia to taki twierdzenie nie jest hipotezą naukową. Problemu genezy wszechświata i stwórcy z zasady nie da się zweryfikować, nie jest to więc zagadnienie naukowe.

Opis i film dzięki Ala Makota 😀

„Od zarania dziejów ludzie szukają odpowiedzi na pytanie, co stworzyło Wszechświat lub kto tego dokonał. Religie dostarczyły takiej odpowiedzi w sensie duchowym. Czy najnowsze odkrycia udowadniają istnienie transcendentnej inteligencji, czy raczej potwierdzają, że Wszechświat, w którym żyjemy, powstał wskutek działania praw fizyki? Autorzy filmu zadają pytanie fizykom i teologom, czy jeśli Wszechświat został stworzony tak, by powstało i utrzymało się w nim życie, to jest to dowód na istnienie Boga? Czy teoria strun jest w stanie całkowicie wykluczyć działanie Stwórcy? Dlaczego Stephen Hawking twierdzi, że Wszechświat powstał spontanicznie – sam z siebie? A może nasze istnienie zawdzięczamy jakiejś zaawansowanej cywilizacji spoza Wszechświata, w którym żyjemy?”