S_07041.CR2

Film o pedofilach w amerykańskim Kościele katolickim

Film pod tytułem „Spotlight” opowiada o dziennikarskim śledztwie w archidiecezji Massachusetts, które doprowadziło do ujawnienia ponad 10 tysięcy przypadków molestowania dzieci przez amerykańskich kapłanów katolickich. Przekopano sterty dokumentów, przesłuchano dziesiątki molestowanych dzieci; z dokumentów i zeznań świadków wynikało, że Kościół tuszował poczynania pedofilii zamiatając sprawy pod dywan.

Kardynał Bernard Law, metropolita Bostonu dokładnie wiedział o pedofilskich skłonnościach swoich podwładnych, których ukrywał przenosząc do innych parafii. W toku dalszego śledztwa prokuratura generalna stanu Massachusetts odkryła, że podobnie problem pedofilii traktowali następcy Lawa. Pod koniec 2003 roku franciszkanin Sean O’Malley zawarł ugodę z ofiarami księży pedofilii, na mocy której archidiecezja bostońska zobowiązała się zapłacić ok. 100 mln dol odszkodowania za poczynania zboczonych kapłanów.

Zapoczątkowane tam dziennikarskie śledztwo doprowadziło do ujawnienia ponad 10 tysięcy przypadków molestowania dzieci przez amerykańskich księży i wstrząsnęło Kościołem katolickim. Gdy 21 lutego 2002 roku były ksiądz John Geoghan został skazany na 9 do 10 lat więzienia za dotykanie pośladków małego chłopca, nikt nie spodziewał się, że sąd otworzył puszkę Pandory. Wkrótce jednak wyszło na jaw, że w ciągu 30 lat duchowny nękał seksualnie ponad 130 nieletnich. Posypały się też kolejne wyroki na księży pedofilów z diecezji bostońskiej. źródło 

Cały film.