03

„Jedna tona bomb na jednego mieszkańca”

Ludzie potrafią szybko zapomnieć historie dramatów z czasów nam znanych, a pamiętają byle pierdoły sprzed setek lat.

Tekst : T.D. Allman:

„W trakcie wojny wietnamskiej Stany Zjednoczone zrzuciły na Laos ponad 2 mln ton bomb: to tak, jakby bombowiec startował co 8 minut przez 9 lat. Jak kraj sobie z tym poradził?

Kilkadziesiąt lat temu, stojąc na brzegu rzeki w Wientianie, próbowałem znaleźć odpowiedź na najtrudniejsze chyba pytanie. Co sprawiło, że Amerykanie, ludzie z pozoru zdroworozsądkowi, uwierzyli, że o wygranej w Wietnamie zadecyduje kampania masowego zniszczenia w Laosie? Mój tekst o tajnej wojnie prowadzonej w tym kraju trafił wówczas na pierwsze strony gazet na całym świecie.

Tymczasem amerykańska interwencja wojskowa w Laosie, która rozpoczęła się w latach 50. XX w. i trwała do 1974 r., nigdy nie była tajemnicą. Każda handlarka kwiatami lotosu na rynku i każdy rikszarz oferujący wszelkie możliwe atrakcje doskonale wiedzieli nie tylko o szlaku Ho Chi Minha, ale też o tajnej armii CIA i tajnych amerykańskich bombardowaniach ludności cywilnej. Wiedzieli też o sekretnym zaangażowaniu USA w handel opium…”  National Geographic Polska”