z13355465Q

Niepokojący raport o lasach deszczowych

„Do 2050 roku wycięte zostaną lasy deszczowe o powierzchni zbliżonej do wielkości Indii – wynika z raportu amerykańskiego think tanku Centrum dla Globalnego Rozwoju. Opublikowany w poniedziałek dokument powstał na podstawie m.in. analizy zdjęć satelitarnych.

Mający siedzibę w Waszyngtonie think tank zebrał też dane ze 100 państw. Analiza pokazała, że w ciągu najbliższych 35 lat zostanie zniszczonych i wyciętych 289 mln hektarów lasów deszczowych. Centrum ostrzega, że będzie mieć to bardzo poważny wpływ na światowy klimat i może przyspieszyć proces globalnego ocieplenia.

W raporcie obliczono, że jeżeli utrzyma się dynamika niszczenia lasów tropikalnych, to do 2050 roku do atmosfery dostanie się 169 mld ton dwutlenku węgla, co jest odpowiednikiem rocznej emisji 44 tys. elektrowni węglowych.

„Ograniczenie niszczenia lasów deszczowych jest tanim sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi” – podkreślił ekonomista środowiskowy Jonah Busch. Zaproponował też, aby walcząc z globalnym ociepleniem światowe rządy zaczęły wprowadzać specjalne podatki na emisję dwutlenku węgla.”

(PAP)

Guarani- naród kochający pokój, wychodząc z epoki kamienia łupanego, dziś jest zmuszony walczyć o swoje terytorium. Film – Ludzie lasów tropikalnych.

Opis YouTub

Lasy tropikalne są domem dla 70-80% wszystkich żyjących na świecie organizmów. Naukowcy nie zdążyli jeszcze poznać i zbadać większości z nich. Mimo…iż to największe lasy na Ziemi zajmują jedynie 6% jej powierzchni.Ten typ lasów deszczowych, charakteryzujący się ogromną różnorodnością form życiowych, występuje na najbardziej wilgotnych obszarach klimatu tropikalnego, przede wszystkim w Amazonii. Poznaj mieszkańców tych terenów.

 

 

  • Andrzej Pawłowski

    Bardzo cieszy troska o środowisko, ale radzę trochę pomyśleć. Po pierwsze, po co wycina się lasy deszczowe ? Dla upraw ? Raczej nie. Dla samego drewna ? Być może. Zwracam tylko uwagę, że powierzchnia Indii x przeciętnla wysokość lasu deszczowego to całkiem niezłe pudełko z drewnem. Gdzieś je trzeba umieścić, przewieźć, ktoś to musi kupić. Natomiast jeżeli ktoś zwróci uwagę na to, że to przez 30 lat no to w czym problem. W Polsce przez 1000 lat wycięto drzew które zajęłyby powierzchnie, być może Oceanu Atlantyckiego. Być może.
    Prawdopodobnie w tym raporcie chodzi o ten podatek.