Nowa interpretacja mechaniki kwantowej
Na konferencji, zorganizowanej w marcu br. przez Międzynarodowe Towarzystwo Fizyków Medialnych, przedstawiono eksperyment myślowy, który może mieć duży wpływ na interpretację mechaniki kwantowej.
Główny referat wygłosił na sesji plenarnej dr Pierre Pantagruel z Paryża (zbieżność nazwisk dr Pantagruela i bohatera renesansowej powieści „Gargantua i Pantagruel”, skądinąd pełnej wulgaryzmów i cielesnej dosadności, jest całkowicie przypadkowa).
„Wyobraźmy sobie – mówił dr Pantagruel – że ktoś puścił bąka na tej sali, a zapach czuć w tym samym czasie na drugim końcu Wszechświata, a może nawet dalej. To zadziwiająca kwantowa superpozycja. Cząstki, biorące udział w eksperymencie, są ze sobą splątane, istnieją jednocześnie tu na sali i na końcu Wszechświata.
Wyniki eksperymentu kłócą się ze zdrowym rozsądkiem. Ale pamiętajmy, zdrowy rozsadek jest zawodny. Na przykład według zdrowego rozsądku Ziemia w żaden sposób nie może być kulista”.
Dr Pantagruel zignorował krytyczne uwagi, które w tym miejscu poczynił zwolennik płaskiej Ziemi, a także kosmolog, który próbował powiedzieć, że wszystko jest „Bożym Zamysłem”, nawet przypadek.
„Doświadczenie, które przedstawiłem – kontynuował dr Pantagruel – jest bez porównania donioślejsze niż znany powszechnie eksperyment Schrodingera z kotem, wskazujący, że kot może być jednocześnie żywy i martwy.
Doświadczenie z puszczaniem bąków zostało – mówił referent – potwierdzone przez liczne eksperymenty. W szczególności stwierdzono, że jak ktoś puści bąka, to on sam czuje zapach wcześniej niż bąk poleciał. Stwierdzono to umieszczając w odpowiednich miejscach dwa nanodetektory o olbrzymiej czułości i mocy.
Konsekwencje mechaniki kwantowej – mówił dr Pantagruel – są dziwne, a nawet przedziwne. Trudno je pogodzić ze zdrowym rozsądkiem, po prostu nie mieszczą się tam. Dlatego – kontynuował – kot, który właśnie wyleguje się tu oto na parapecie, może być jednocześnie żywy i martwy. Ale co ważniejsze, bąk, którego puścicie na tej sali, jest w tej samej chwili wyczuwalny na krańcach Wszechświata, a nawet dużo dalej. To jest właśnie ta nowa interpretacja mechaniki kwantowej, potwierdzona eksperymentem myślowym z puszczaniem bąków”.
Tym stwierdzeniem dr Pierre Pantagruel zakończył referat, który został równolegle przesłany do publikacji w „Nature”. – Sprawozdanie opracował Alvert Jann
Warszawa, 1 kwietnia br.
………………………………………………………………………….
Alvert Jann: Blog „Ćwiczenia z ateizmu” – https://polskiateista.pl/aktualnosci/blogi-2/cwiczenia-z-ateizmu/ . – Nauka nie wyjaśnia wszystkiego, religia nic nie wyjaśnia.
O innym głośnym wydarzeniu, które miało miejsce na UKSW, można przeczytać w artykule pt. „Afera z doktoratem na Uniwersytecie Kardynała Wyszyńskiego” – https://polskiateista.pl/cwiceniezateizmu/afera-doktoratem-uniwersytecie-kardynala-wyszynskiego/
Ponadto polecam do przeczytania „na poważnie”:
„Jak ks. prof. Heller dowodzi istnienia Boga” – https://polskiateista.pl/cwiceniezateizmu/ks-prof-heller-dowodzi-istnienia-boga/
„Sceptycyzm na cenzurowanym” – https://polskiateista.pl/cwiceniezateizmu/sceptycyzm-na-cenzurowanym/
„Agnostycyzm bez taryfy ulgowej” – https://polskiateista.pl/cwiceniezateizmu/agnostycyzm-bez-taryfy-ulgowej/
………………………………………………………………………………………..