Biblistyka nową dziedziną nauki? A kiedy astrologia, numerologia i chiromancja doczeka się nobilitacji? Uniwersytety czekają!

To nie żart.

Dziś, 18 kwietnia 2021 roku, na  Jasnej Górze, minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek ogłosił BIBLISTYKĘ nową dziedziną nauki.

 

 

Dla wielu obywateli zwłaszcza tych, którzy mają pojęcie czym jest nauka i czym się odróżnia od spekulacji myślowych to niemały szok. Dla mnie znacznie mniejszy, ponieważ już wiele lat temu, gdy Jarosław Gowin wprowadził na listę zawodów takie „profesje” jak numerologia, chiromancja, różdżkarstwo itp. spodziewałam się, że będzie dalsze przeciąganie struny i przekraczanie granic absurdu… I tak też było. Gotowano tę żabę powolutku. I dopiero dziś usłyszałam jej zdumiony rechot.

To oczywiście ośmiesza nas i nasze państwo, ale do tego powoli też przywykamy. Europa chyba ma to w tyle, a my nie mamy innego wyjścia jak zająć się swoimi sprawami w jakimś alternatywnym świecie. Wielu z nas już dawno udało się na emigrację wewnętrzną. Następny wstrząs obudzi nas ze snu, gdy już nie będzie ani Polski ani Polaków. I już nie mam pewności, że warto się tu o coś bić, czegoś chcieć, czegoś domagać… Wszystko jest jak wołanie na puszczy.

Jedźmy dalej. Nikt nie woła.

 

ŹRÓDŁO

Dziś Minister Edukacji i Nauki

Przemysław Czarnek

ogłosił na #JasnaGóra powołanie nowej dyscypliny naukowej – biblistyki, w klasyfikacji dziedzin i dyscyplin naukowych w Polsce.

– Mamy w naszym kraju wielu wspaniałych biblistów, a Polska staje się obecnie jednym z trzech najważniejszych ośrodków tej nauki. Stworzenie nowej dyscypliny – biblistyki – z pewnością pomoże w jej rozwoju – podkreślił minister.
Do tych słów odniósł się ksiądz Henryk Witczyk, biblista, teolog:
– Chciałbym podziękować ministrowi Przemysławowi Czarnkowi za tę decyzję. To ogromna szansa dla świata polskich biblistów. Dzięki nowej dyscyplinie będziemy mogli podjąć dialog badawczy z najlepszymi ośrodkami studiów w Jerozolimie, Rzymie, USA, Szwajcarii, Londynie czy w Niemczech. To przełomowe wydarzenie dla polskiej biblistyki. Cieszymy się z tego bardzo – zaznaczył ksiądz Witczyk.
Na Jasnej Górze zainaugurowano dziś 5. Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem przez Przewodniczącego KEP i Premiera RP. Rozpoczyna ono w Polsce XIII Tydzień Biblijny.
kuna2021kraków