Definicje

Tytułem wprowadzenia proponuję zapoznać się z kilkoma podstawowymi pojęciami i ich definicjami:

REKLAMA jest to każda odpłatna forma prezentacji dóbr, usług i idei, która oddziałuje bezpośrednio na zjawiska rynkowe, a zwłaszcza na motywy, postawy i sposób postępowania konsumentów podejmujących decyzje o zakupie konkretnych dóbr, czyli stwarzających popyt rynkowy.
Celem reklamy jest zazwyczaj przekonanie odbiorców o zaletach produktu. Stara się zainteresować towarem potencjalnych klientów, wzbudzić pragnienie posiadania produktu i w ten sposób doprowadzić do zawarcia transakcji kupna-sprzedaży.
Skuteczność reklamy, to stopień realizacji celów jakie przedsiębiorstwo chce osiągnąć przy jej pomocy.

REKLAMA SPOŁECZNA to proces komunikacji perswazyjnej, którego głównym celem jest wywołanie społecznie pożądanych postaw lub zachowań. Realizowane jest to zazwyczaj na dwa sposoby. Po pierwsze przez namawianie do prospołecznych zachowań (…). Po drugie poprzez namawianie do zaniechania zachowań niepożądanych(…).

Różnice między reklamą społeczną a reklamą komercyjną: złożoność zmienianej postawy (komercyjna- prosta, społeczna- złożona); pożądany poziom zmiany (płytki/głęboki), charakter przekazu (przyjemny/czasem nieprzyjemny); rodzaj korzyści (bliskie/dalekie), intencje przypisywane nadawcy (chęć zysku/chęć pomocy), budżet (większy/mniejszy).

KAMPANIA SPOŁECZNA to zestaw różnych działań zaplanowanych w konkretnym czasie, skierowanych do określonej grupy docelowej, której celem jest doprowadzenie do wzrostu wiedzy, zmiany myślenia, zachowania wobec określonego problemu społecznego lub prowadzi do rozwiązywania problemu społecznego blokującego osiąganie dobra wspólnego zdefiniowanego jako dany cel marketingowy. Kampania społeczna może stosować narzędzia i techniki reklamowe oraz PR.

MARKETING SPOŁECZNY – zasada światłego marketingu, zgodnie z którą firma powinna podejmować decyzje marketingowe, biorąc pod uwagę pragnienia i długofalowe interesy konsumentów, wymogi firmy oraz interesy społeczeństwa w długim okresie.
Według definicji w. Balczuna („Educational aspects of social marketing campaigns”), marketing społeczny definiowany jest jako równoczesne zaadaptowanie filozofii marketingu i dostosowanie technik marketingowych dla wywoływania zmian zachowania ludzi, które ostatecznie prowadzą do społecznie pożądanych zmian w postawach i systemie wartości.

Źródła
http://www.kampaniespoleczne.pl/wiedza_definicje,2749,csr_definicja_sri_sri_raviego_shankara
http://www.findict.pl/slownik/reklama
http://reklama.arct.pl/definicja_reklamy.html
http://sciaga.pl/tekst/36208-37-marketing_spoleczny