Ukrainka dla Polaka – trolle atakują sieć!

 

Wyszperane w odmętach FB – w pierwszej chwili myślisz – fejk. Nie jest możliwe, by ktokolwiek myślał w ten sposób… I masz rację!

Tak mniej więcej prezentują się trolle w strefie memów propagandowych. Nie należy rozwijać wokół nich żadnych dyskusji. Każde podjęcie „tematu” uwłacza inteligencji i wrażliwości przeciętnego przyzwoitego człowieka. Nie zniżalibyśmy się do prezentowania tych obelżywych wrzutek, gdyby nie to, że niestety, odbiorcy dają się dość łatwo wkręcać w komentowanie. Szkoda na to czasu. Oczywiście niczego nie sugerujemy, nie robimy zamachu na Waszą wolność i nie proponujemy cenzury, jedynie wskazujemy problem.

 

Jak odróżnić wpis klasycznego trolla od wpisu kogoś, kto jest irytująco źle poinformowany, bezmyślny lub w inny sposób ma zaburzoną percepcję? Spróbujmy zdefiniować typowe cechy wpisu trolla;

  1. brak możliwości przejrzenia profilu, brak awataru, profil nieużywany,
  2. zwykle wpis jest umieszczony w linii głównej dyskusji
  3. nie jest odpowiedzią na czyjkolwiek komentarz
  4. często nie nawiązuje w ogóle do tematu posta
  5. zawiera słowa kluczowe, typowe dla jakiejś propagandówki
  6. często jest tylko zaczepką lub stekiem obraźliwych inwektyw
  7. nie ma żadnego toku logicznego nawiązania do tematu
  8. jest pozbawiony argumentacji i merytorycznych nawiązań do tematu
  9. nie da się zauważyć żadnej innej intencji poza polaryzacją, obrażaniem, szczuciem, wciskaniem kitu na chama.

 

Osoby zaangażowane na fermach trolli otrzymują wynagrodzenie i nie jest ono tak imponujące, żeby chciało im się angażować swój intelekt. Ograniczają się więc do pospolitych pyskówek, co wyczerpuje oczekiwania zleceniodawców. Poza tym miejmy świadomość, że to co wypisuje troll, nie ma z nim osobiście nic wspólnego, a warto to wiedzieć, bo kiedy ktoś nie jest zaangażowany emocjonalnie w jakiś spór, to czytelnik czuje to nieomylnie. Trolla należy ignorować, bo karmi się on tylko i wyłącznie naszą uwagą, lub wywalać na zbity pysk, poprzez sprawną moderację grupy dyskusyjnej.

kuna2022kraków