NAUKA. INNOWACJE. POSTĘP. Uwaga potrzebujący rehabilitacji – dobre wieści…

Zamiast pasków i bloczków – mechaniczne wyciągarki. Zamiast fizjoterapeuty i ręcznej obsługi – sterowany aplikacją system komputerowy. Stworzone na AGH urządzenie to mała rewolucja w rehabilitacji pacjentów.

ŹRÓDŁO

 

 

57% Polek i Polaków ma problemy z kręgosłupem. Starzejące się społeczeństwo podniesie ten procent w kolejnych latach. Rehabilitacja jest kosztowna i zwykle znacznie opóźniona w stosunku do potrzeb poszczególnych pacjentów. Urządzenie prototypowe jest gotowe, sprawdzone i skonsultowane, jak mówi Jerzy Kwaśniewski, profesor Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.

Pozostaje tylko życzyć powodzenia i dobrych partnerów we wdrażaniu pomysłu w życie odbiorców, czyli pacjentów potrzebujących tego sprzętu. Taki sprzęt nie powinien być zbyt drogi dla indywidualnych klientów, np.  trwale niesprawnych ruchowo osób, gdzie ogromnym problemem są odleżyny i nadwaga, która z kolei rujnuje kręgosłupy opiekunów. Oczekujemy, że system opieki zdrowotnej szczodrze dofinansuje ten ogromnie obiecujący sprzęt do codziennego użytku takich właśnie chorych.