Tomasz Korzan „Metodologia demokracji fasadowej” Część 5

 

O edukacji demokratycznej: bez cienia wstydu.

 

Demokracja jest jak seks. Jest z zasady przyjemna, ale bez edukacji i bez zabezpieczeń, prowadzi do… dopowiedzcie sami.

Dziś opowiemy sobie o „metodzie dźwigni”, czyli o tym, jak małe oligarchie ewoluują do dyktatur. Zasada jest prosta:

1. Zaczynasz jako malutka grupka trzymająca władzę, w obrębie większej grupki, pragnącej dojść do władzy (n.p. partii).

2. Z konieczności, wybierasz sobie lidera.

3. Z „grzeczności”, nie nakładasz na lidera żadnych zabezpieczeń, bo przecież „nie wypada”, bo przecież „lider jest jednym z nas, naszym kolegą/koleżanką, sami go/ją wybraliśmy i wypromowaliśmy, musimy mu/jej zaufać”.

4. W szczególności, zgadzasz się na to, by Twój lider miał prawo (pośrednio lub bezpośrednio) usuwania niewygodnych członków z organizacji, „bo przecież ktoś musi, a nam, jego zaufanym, krzywdy przecież nie zrobi”.

5. Twój lider ma zatem dług wdzięczności wobec najbliższych współpracowników, tych, którzy go wybrali i wypromowali. W ten sposób jednak, staje on/ona przed dylematem:

a) spłacać dług wdzięczności, a więc ograniczać własną władzę, licząc się z tym, że ktoś z kolegów go/ją kiedyś zastąpi u sterów organizacji,

b) wywalić cichaczem z organizacji wszystkich „starych kolegów” (lub wykorzystać zdobytą władzę opiniodawczą, by zrobić im „czarny PR”, żeby sami odeszli, lub żeby wywalił ich „gniewny tłum”), i zastąpić ich nowymi, wobec których nie ma długu wdzięczności, i którzy będą próbowali się „wkupić” w jego/jej łaski, i chętnie pomogą mu/jej przy wywalaniu z organizacji wszystkich tych, którzy stoją na drodze do jego/jej (ale również ich) kariery.

Pytania

X. Jak sądzisz, którą opcję wybierze Twój lider?

Y. Jeżeli nawet Twój pierwszy lider wybierze opcję „a”, jaką masz gwarancję, że żaden kolejny lider, w którejś kolejnej kadencji, nie wybierze opcji „b”?

Z. Jak powinien być skonstruowany prawnie „kondom statutowy” Twojej organizacji, by demokracja w niej była jak przyjemny, młodzieńczy, dobrowolny seks, z szacunkiem, miłością, higieną i ostrożnością, a nie jak wielkie ********, gwałtem, z pogardą i bez mydła, przez lidera i jego/jej ambitnych żołnierzyków?

Link do poprzedniego odcinka:

https://www.facebook.com/tomasz.korzan.polityk/posts/235100381951643

Link do następnego odcinka:

https://www.facebook.com/tomasz.korzan.polityk/posts/239711738157174

Dziękuję!

Tomasz Korzan